استاندارد ISO45001 به سازمانها کمک می کند تا بتوانند سیستم ایمنی و بهداشت شغلی را پیاده سازی و اجرا نمایند و با استاندارد ISO45001 میزان آسیب ها و حوادث شغلی کاسته می شود.

هر ساله تعداد قابل توجهی از افراد بر اثر حوادث شغلی جان خود ر ا از دست می دهند لذا آماری که اخیراً از سوی سازمان بین المللی کار (ILO) حاکی از این است که سالانه ۲٫۷۸ میلیون کارگر دچار حوادث شغلی و بیماریهای شغلی شده و جان خود را از دست می دهند.

بنابراین حدود ۳۷۴ میلیون کارگر نیز از حوادث شغلی غیر کشنده رنج می برند و نه تنها از شغل خود لذت نمی برند بلکه دارای ایمنی و امنیت شغلی نمی باشند که علاوه بر اینکه این حوادث هزینه های مشهود و نامشهودی را دارد به دنبال آن نارضایتی شغلی را به همراه خواهد داشت.

 

استاندارد ISO45001 چیست ؟

لذا بروز حوادث و بیماریهای حین کار  یا ناشی از کار که منجر به از کار افتادگی موقت یا دائم یا معلولیتهای جسمی و یا مرگ می شود نه تنها فرد و خانواده اش را متضرر می کند بلکه مشکلات بسیار زیاد و جبران ناپذیری را برای سازمان و اقتصاد جامعه به همراه خواهد داشت.

 

سازمان بین‌المللی کار(ILO)، هشدار داده است که مرگ هر نیروی کار، مستقیماً به اقتصاد هر کشور آسیب هایی جبران ناپذیر می‌زند و با مرگ هر نیروی کار، حدود ۷۵۰۰‌ روز کاری نیز از بین می‌رود. بنابراین تأمین سلامت شغلی در سازمانها و محیط های کاری مستقیماً ارتباط مثبتی با افزایش تولید ناخالص داخلی کشور دارد. بر اساس این آمارها حدود ۵ درصد تولید ناخالص داخلی هر کشور صرف هزینه های حوادث و بیماریهای شغلی می شود.

 

استاندارد ISO45001

تمامی این موارد در صورتی است که این مشکلات و حوادث با به کار بستن موازین بهداشت حرفه ای و پیاده سازی و استقرار صحیح و مناسب استاندارد ISO45001 در محیط کار کاهش می یابد و اینگونه می توان جان بسیاری از افراد را نجات داد و به اقتصاد کشور کمک نمود و از هزینه های حوادث و بیماریهای شغلی جلوگیری کرد.

تا قبل از سال ۲۰۱۸ استاندارد OHSAS 18001 که از اجماع چندین سازمان بین المللی تدوین شده بود، بعنوان استانداردی مرجع برای کنترل و کاهش حوادث ناشی از کار شناخته شده بود بسیاری از سازمان ها این استاندارد را با عنوان استاندارد ایمنی و بهداشت شغلی در کنار استانداردهای ایزو ۹۰۰۱ و ۱۴۰۰۱ پیاده سازی می کردند، زیرا مبحث  ایمنی و بهداشت شغلی برای آنها مهم بود.

با توجه به اینکه سازمانهای زیادی از استاندارد OHSAS 18001 استقبال نمودند و همچنان جای خالی این استاندارد در بین استانداردهای ایزو احساس میشد تا اینکه در مارس ۲۰۱۸ این سازمان استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ را منتشر کرد.

این استاندارد با عنوان استاندارد بین المللی ایمنی و بهداشت شغلی معرفی شد که شامل الزامات و قوانینی است که به سازمان ها کمک می کند، ایمنی محیط کار را  افزایش داده و ریسک ها، حوادث و بیماریهای ناشی از کار را کاهش دهند.

در متن استاندارد ISO 45001:2018 بیان شده است که هر سازمان مسئول ایمنی و بهداشت شغلی کارکنان و افرادی است که ممکن است تحت تاثیر فعالیتهای آن سازمان قرار بگیرند و بیان نموده که این مسئولیت شامل ترویج و محافظت سلامت فیزیکی و روانی آن ها می باشد.

 

هدف بکارگیری سیستم مدیریت OH&S

توانمند ساختن سازمانها در فراهم کردن محیط های کاری سالم و ایمن، پیشگیری از صدمات و بیماری های ناشی از کار، مدیریت ریسکها و خطرات و بهبود عملکرد ایمنی سازمانها می باشد.

 

اگر شما سازمانی دارید که سلامت و ایمنی کارکنان و جان کارکنان و اقتصاد جامعه و کاهش هزینه های مستقیم و غیر مستقیم سازمانتان برایتان مهم است استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت ISO 45001:2018 را پیاده سازی کنید.

 

عبارت OH & S مخفف  Occupational Health and Safety می باشد.

استاندارد ISO45001 به سازمانها کمک می کند تا بتوانند سیستم ایمنی و بهداشت شغلی را پیاده سازی و اجرا نمایند و از همین طریق میزان آسیب ها و حوادث شغلی کاسته شود.

این استاندارد مطابق سری جدید استانداردهای سیستم مدیریت سازمان ایزو تدوین شده است و شامل ۱۰ بند است که به خوبی می تواند با دو استاندارد محبوب دیگر یعنی ISO ۹۰۰۱:۲۰۱۵ و ISO 14001:2015  همپوشانی خوبی داشته باشد و بصورت یکپارچه در سازمان ها پیاده سازی و اجرا شود.

این استاندارد شامل ۱۰ بند می باشد که در ادامه عنوان آنها را می توانید ببینید:

بند ۰ : مقدمه

بند ۱ : دامنه کاربرد

بند ۲ : مراجع قانونی

بند ۳ : اصطلاحات و تعاریف

بند ۴ : محیط سازمان

بند ۵ : رهبری و مشارکت کارکنان

بند ۶ : برنامه ریزی

بند ۷ : حمایت و پشتیبانی

بند ۸ : عملیات

بند ۹ : ارزیابی عملکرد

بند ۱۰ : بهبود

 

مراحل مشاوره و پیاده سازی استاندارد ISO45001:2018 توسط تیم مشاوره کاوشگران بهبود کیفیت :

 1.  ممیزی اولیه استاندارد ISO45001:2018 به صورت رایگان
 2.  ارائه پروپزال و تهیه برنامه زمان بندی خدمات مشاوره  ISO45001:2018
 3.  عقد قرارداد با سازمان
 4.  شناخت وضعیت موجود سازمان بر اساس استاندارد ISO45001:2018
 5.  تشکیل تیم پیاده سازی و استقرار که متشکل از تیم مشاوره و تیمی در سازمان می باشند
 6.  آموزش  تشریح الزامات سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی بر اساس استاندارد ISO45001:2018
 7.  پیاده سازی و استقرار سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی بر اساس استاندارد ISO45001:2018
 8.  نظارت بر اجرا و پیاده سازی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی
 9.  همکاری در تدوین استراتژیها و اهداف مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی
 10.  همکاری در تدوین چشم انداز، ماموریت و خط مشی مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی
 11.  مستندسازی اقدامات انجام شده
 12.  شناسایی فرایندهای ایمنی و بهداشت و همکاری در مدلسازی فرایندها
 13.  آموزش  ممیزی داخلی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی  بر اساس استاندارد ISO45001:2018
 14.  ممیزی داخلی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی بر اساس استاندارد ISO45001:2018
 15.  همکاری در انتخاب شرکت گواهی دهنده ISO45001:2018
 16.  شناسایی و رفع عدم انطباق ها در ممیزی داخلی
 17.  حضور در ممیزی خارجی و همراهی تا اخذ گواهینامه ISO45001:2018

 

نویسنده : مرضیه حسینی مشاور سیستم های مدیریتی سری ISO، مدیریت منابع انسانی و استراتژیک

جهت مشاوره رایگان با مشاوران ما تماس بگیرید …

۰۵۱ – ۳۵۴۲۱۱۵۶ – ۷