نقشه استراتژی چیست؟

نقشه استراتژی چیست؟

هر سازمان مجموعه ای از عناصر مستقل در یک زنجیره ارزش است که منجر به نتایج و موفقیت تجاری می شود. این عناصر حیاتی ، بخش‌های اصلی یا فعالیت‌های تجاری اصلی هستند که به هم مرتبط هستند و از یکدیگر پشتیبانی می‌کنند. نقشه استراتژی یک نمودار بصری است که استراتژی یک سازمان را در چهار دسته یا بیشتر نشان می دهد و اینکه چگونه عناصر تشکیل دهنده سازمان می توانند با یکدیگر به روشی مشترک و همسو برای به دست آوردن نتایج مالی و استراتژیک کار کنند.

 

 • مردم، یادگیری و رشد
 • فرآیندها و فعالیت های تولیدی و عملیاتی
 • روابط، فرآیندها و فعالیت های مشتری
 • عملکرد مالی

این تصویر از عناصر حیاتی کسب و کار و استراتژی آن به مردم اطلاع می دهد که سازمان چگونه به هم پیوسته است و ارزش، تمایز و نتایج رقابتی ایجاد خواهد کرد. برای اینکه سازمان ها در یک محیط تجاری رقابتی موفق باشند، هر عنصر از زنجیره ارزش و هر کارکردی در کسب و کار نیاز به درک استراتژی و چگونگی تولید نتایج مالی دارد که رونق را تضمین می کند.

 

نقشه استراتژیک

چهار چشم انداز نقشه استراتژی چیست؟

یک نقشه استراتژی معمولی شامل چهار منظر است که نتایج را هدایت می کند. که شامل:

 

 1. افراد، یادگیری و رشد: فرهنگ، فناوری و دانش و شایستگی های کارکنان سازمان که برای حمایت از استراتژی سازمان و انجام فرآیندها و فعالیت ها مورد نیاز است.
 2. فرآیندها و فعالیت های تولیدی و عملیاتی: فرآیندهای داخلی است که به افراد کمک می کند تا به اهداف و اهداف مشتری و مالی دست یابند.
 3. روابط، فرآیندها و فعالیت‌ها با مشتری: روش‌هایی که سازمان از طریق آنها ارزشی را به مشتریان و بازار ارائه می‌کند و محصولات یا خدمات نوآورانه‌ای را ارائه می‌کند که منجر به تمایز و رشد سودآور می‌شود.
 4. فعالیت های مالی: استراتژی افزایش ارزش سهامداران از طریق بهره وری و رشد درآمد.

اساس نقشه استراتژی، دیدگاه افراد، یادگیری و رشد است و به دنبال آن فرآیندها و فعالیت‌های تولیدی و عملیاتی و روابط، فرآیندها و فعالیت‌ها با مشتری، با فعالیت‌های مالی در راس آن‌ها قرار دارد. این ساختار نشان می دهد که آنچه یک سازمان انجام می دهد، منجر به موفقیت مالی و استراتژیک می شود.

چگونه یک نقشه استراتژی ایجاد می کنید؟

در بیشتر موارد، نقشه استراتژی زمانی ایجاد می شود که رهبران ارشد در جلسه ای که ما آن را همسویی استراتژیک می نامیم گرد هم می آیند. در طول این جلسه هم ترازی، رهبران هر حوزه عملکردی برای شناسایی اهداف، و برنامه‌های بلندمدت ضروری که باید به منظور ارائه نتایج، ایجاد ارزش و حفظ رشد انجام شوند، گفتگو می‌کنند.

به عنوان مثال، یک کسب و کار که ما با آن کار می کنیم مشخص کرد که هفت فعالیت اساسی وجود دارد که نقشه استراتژیک آنها را تشکیل می دهد. این فعالیت ها عبارتند از:

 

 • توسعه تجاری
 • تحقیق و نوآوری
 • تولید و عملیات
 • توزیع خدمات و محصولات
 • عملیات مالی
 • مدیریت تولید

در حالی که یک نقشه استراتژی معمولی (که در ابتدا توسط کاپلان نورتون تهیه شد) دارای چهار دیدگاه است، هر سازمان یا کسب و کار می تواند نقشه استراتژی خود را از فعالیت های همسویی ایجاد کند که نشان دهنده روابط به هم پیوسته است که دستور العمل منحصر به فردی برای موفقیت بلند مدت ایجاد می کند.

رهبران ارشد معمولاً از بالای نقشه استراتژی (دیدگاه مالی) شروع می کنند زیرا “مکان” را برای بودن تعریف می کند و دیدگاه های دیگر در نقشه استراتژی “مسیر” رسیدن به آنجا را بیان می کنند. وظیفه نهایی ایجاد اجماع در مورد فرصت‌های استراتژیک است که هر عملکرد بر روی آنها اجرا می‌شود تا در موقعیت بهتری برای اجرای اهداف استراتژیک سازمان قرار گیرد.

 

مزایای نقشه برداری استراتژی چیست؟

نقشه‌های استراتژی روشی مؤثر و کارآمد برای توضیح نحوه عملکرد سازمان و فعالیت‌های کلیدی کسب‌وکار است که منجر به نتایج استراتژیک می‌شود. نقشه های استراتژی گفتگوهای مهم در مورد آینده را تسهیل می کند و تغییراتی را که شرکت باید انجام دهد تا رشد و شکوفایی بلندمدت را حفظ کند.

نقشه‌های استراتژی این مکالمات را متمرکز نگه می‌دارد و به افراد در سراسر سازمان کمک می‌کند تا نقطه‌نظری در مورد فعالیت‌های اصلی و اهداف استراتژی، اهداف، برنامه‌ها و شاخص‌های عملکرد استراتژیک پیدا کنند که مزیت رقابتی ایجاد می‌کند و کسب‌وکار شما را از رقبا  متمایز می‌کند.

یک نقشه استراتژی واضح برای شرکت، چارچوبی را فراهم می‌کند که تیم‌ها و افراد را قادر می‌سازد تا برنامه عملیاتی استراتژیک حمایتی خود را برای حمایت از شرکت ایجاد کنند، که تضمین می‌کند که هر عملکرد برای مرتبط ماندن و کمک به بلندمدت و پایدار سازمان تطبیق و تکامل می‌یابد.

 در نهایت، یک نقشه استراتژی به رهبران کمک می کند تا تصمیمات مهم مربوط به تخصیص منابع کمیاب برای هر عملکرد در سازمان، استقرار مؤثر افراد، هدایت اجرای فعالیت ها و فرآیندها، و بهینه سازی روابطی که از تعقیب اهداف استراتژیک پشتیبانی می کند، اتخاذ کنند.

 

نقشه استراتزیک

 

نقشه استراتژی نیروی کار چیست؟

نقشه استراتژی نیروی کار بخشی از نقشه استراتژی سازمانی فراگیر است. سازمان ها برای ایجاد ارزش و دستیابی به موفقیت بلندمدت به افراد و مهارت ها و قابلیت های منحصر به فرد آنها وابسته هستند.

نقشه استراتژی نیروی کار، ماموریت افراد حیاتی و مهارت ها، دانش و شایستگی های اصلی را که برای ارائه نتایج امروز و شکل دادن به آینده سازمان مورد نیاز است، شناسایی می کند. اهداف و برنامه‌های کسب و حفظ استعداد، توسعه افراد، ایجاد یک سازمان یادگیرنده اجزای ضروری نقشه استراتژی نیروی کار هستند.

مقاله جامع مشاوره مدیریت استرتژیک برای مفهوم بهتر استراتژیک حتما مطالعه کنید

دیدگاه استراتژیک چیست؟

چشم انداز استراتژیک تصویری گسترده از محرک ها یا فعالیت های اصلی است که برای موفقیت استراتژیک ضروری هستند.

دیدگاه استراتژیک به این معنی است که شما اطلاعاتی را جمع آوری می کنید و دیدگاهی در مورد آینده و فرصت ها و چالش هایی که ممکن است آشکار شوند شکل دهید. این به شما امکان می دهد تا به طور فعال خود را با نیروهای پویایی که در اطراف شما در جریان است، از جمله عملکرد خود، مشتریان و محیطی که در آن فعالیت می کنید، وفق دهید.

این آگاهی افزایش یافته به یک مزیت استراتژیک تبدیل می شود زیرا شما بر چیزهایی تمرکز می کنید که باید اندازه گیری و نظارت شوند تا مزیت رقابتی را حفظ کنید، از ارتباط با مشتریان اطمینان حاصل کنید و برای مالکان و ذینفعان ارزش ایجاد کنید.

 

مقاله مدیریت استراتژیک را برای مفهوم بهتر مطالعه کنید

نقشه های استراتژیک برای سازمان های غیر انتفاعی

هر سازمانی می تواند از نقشه های استراتژی بهره مند شود. زیرا سازمان‌های غیرانتفاعی، درست مانند یک کسب‌وکار سود محور، باید به اعضا، مشتریان، دانش‌آموزان، بیماران و غیره خدمت کنند.

آنها نیز باید یک استراتژی ترسیم کنند و فعالیت‌ها و فرآیندهایی را مشخص کنند که تضمین می‌کند سازمان به طور مؤثر به کسانی که نمایندگی می‌کنند خدمات می‌دهد. هر نوع سازمانی باید افراد را مدیریت کند، شیوه های عملیاتی خوب را توسعه دهد، بودجه ها را مدیریت کند و تصویر مثبتی را حفظ کند.

اینها انواع فعالیت ها هستند که نقشه استراتژی را تشکیل می دهند. هر یک از فعالیت ها یا عملکردها باید در یک نمودار بصری نشان داده شوند که با همه عناصر به روشی منطقی و سیستماتیک پیوند و همسو می شود.

بدون اهداف و اهداف مشخص برای هر فعالیت اصلی، برای سازمان‌های غیرانتفاعی دستیابی به اثربخشی بلندمدت و انجام تعهدات خود در قبال افرادی که به آنها خدمت می‌کنند، دشوار است.

 

چگونه یک استراتژی را توضیح می دهید؟

استراتژی یک برنامه برای برنده شدن است، بنابراین مهم است که همه افراد سازمان بدانند که پیروزی در کوتاه مدت و بلندمدت به چه معناست و چگونه در دستیابی به این موفقیت نقش دارند. از آنجایی که استراتژی کار همه است،  باید بدانند:

 

شرکت باید چه کاری انجام دهد و چه کاری انجام دهد تا نتایج برتر حاصل شود.

 

 

نویسنده :مرضیه حسینی-مدیر عامل شرکت کاوشگران بهبود کیفیت