موفقیت شغلی و ۱۱ مهارت برای موفقیت شغلی

موفقیت شغلی یک اصطلاح ذهنی است و به معنای چیزهای مختلف برای افراد مختلف است. همچنین بسیاری از افراد موفقیت شغلی را با درآمد، کارفرما، پرستیژ و غیره اندازه می گیرند. با این حال، برخی از مشترکات وجود دارد که اکثر مردم با توجه به بحث در مورد “موفقیت شغلی” مهم هستند. یک کار موفقیت آمیز معمولاً در شرایطی است که فرد احساس می کند هر روز به سر کار می رود و کاری را که مورد علاقه فرد است انجام می دهد.

با این وجود، وقتی این معیارها مطرح می شود، برای همه یکسان نیست. بنابراین، چرا کسی باید تعریف کند که موفقیت شغلی برای آنها چیست؟ بدون تعیین موفقیت شغلی، تعیین اهداف شغلی و بدون اهداف، برنامه ریزی و دستیابی به آن دشوار است.

موفقیت شغلی چیست؟

خوب، این بستگی به این دارد که از چه کسی بپرسید. هرکدام از ما آن را متفاوت تعریف می کنیم. یک مورد همه ما مشترک است که با توجه به مدت زمانی که در محل کار می گذرانیم، می خواهیم حداقل کاری را که هر روز انجام می دهیم دوست داشته باشیم. زندگی خیلی طولانی یا خیلی کوتاه است تا وقت خود را در مشاغلی که از آنها متنفر هستیم بگذرانیم. ما همچنین می خواهیم از روسا و همکاران خود قدردانی شده و درگیر فشارهای شغلی نشویم.

خبر خوب این است که داشتن حرفه ای موفق  و رسیدن به موفقیت شغلی چیزی است که تا حد زیادی تحت کنترل خود شما است.

 

موفقیت شغلی - رضایت شغلی

 

در اینجا ۱۱ مهارت وجود دارد که می تواند به شما در شروع کار برای رسیدن به یک حرفه موفق و رضایت بخش (موفقیت شغلی) کمک کند:

 1. شغل خود را به طور خردمندانه انتخاب کنید.

قبل از اینکه تصمیم به انجام هر شغلی بگیرید، این سوال را از خود بپرسید: “آیا می توانم خودم را ببینم که سالها تمام روز، هر روز این کار را انجام می دهم؟” وقتی شغلی را انتخاب می کنید، مطمئن شوید که این مورد مطابقت خوبی با شخصیت، علایق، استعدادها و ارزش های مربوط به کار شما دارد. لذا باید یک ارزیابی کامل را از خودتان داشته باشید. تحقیقات شغلی گسترده ای در مورد شغل مورد نظر خود انجام دهید تا در مورد وظایف شغلی، مدارک تحصیلی، درآمد و چشم انداز شغلی خود اطلاعات کسب کنید.

 

 1. به کسی اجازه ندهید که به شما بگوید بهترین انتخاب برای شما چیست

از کسانی که می گویند: “این رشته را انتخاب کنید زیرا در حال حاضر فرصت های زیادی در این رشته وجود دارد” یا “شما پول زیادی را در این حرفه بدست خواهید آورد بنابراین مهم نیست که از شغل خود متنفر باشید” یا “من این حرفه را دوست دارم و بنابراین شما این کار را می کنید” نادیده بگیرید. هم.” اگرچه ممکن است از نظر معنایی خوب باشند، اما این گفته ها در میان اسطوره های مختلف در مورد انتخاب شغل است. همه یک نکته مهم را نادیده می گیرند: انتخاب شغلی شما یک تصمیم شخصی است که سال ها تأثیر قابل توجهی در زندگی شما خواهد گذاشت. به هر حال، رابطه بین درآمد و رضایت شغلی حداقل است.

 

 1. موفقیت شخصی خود را اندازه بگیرید

موفقیت شغلی را چطور تعریف میکنی؟ آیا می دانید وقتی که یک کار عالی را در یک پروژه انجام داده اید یا وقتی به کسی کمک کرده اید، چه احساسی دارید؟ شاید بعد از گذراندن یک روز در محل کار و در یک ساعت معقول به خانه بروید و احساس رضایت کنید. از آنجا که هریک از ما موفقیت را متفاوت ارزیابی می کنیم، شما تنها کسی هستید که می توانید تصمیم بگیرید که برای شما چه معنی دارد. رضایت شما از شغلتان به شدت با موفقیت شما  مرتبط است به این که آیا احساس می کنید اهداف خود را برآورده کرده اید، نه با شخص دیگری.

 

درخواست کمک در موفقیت شغلی

 

 1. از درخواست کمک نترسید

به همان اندازه که فکر می کنید می دانید، همه آن را نمی دانید. افرادی با تجربه ای بیشتری از شما وجود دارند که با آن تجربه دانش کسب می کنند. برای دسترسی به آن، علاوه بر همتایان خود، به همکاران باتجربه در شبکه خود نیاز دارید. با مربی ارتباط برقرار کنید که بتواند شما را در طول حرفه خود راهنمایی کند. مربی علاوه بر راهنمایی در مورد چگونگی پیشرفت، به شما کمک می کند تا در مورد شغلی که در نظر گرفته اید اطلاعات کسب کنید، اصل حقیقت را قبل از مصاحبه شغلی با یک کارفرما بدانید و مشکلات کار را حل کنید.

 

 1. همیشه افرادی که به شما کمک می کنند را بشناسید.

شاید قدردانی از کسانی که به شما کمک میکنند ساده به نظر برسد، اما این یک ژست واقعی است. چه کسی پنج دقیقه از وقت خود را به شما میدهد یا شما را با یک کارفرمای بالقوه معرفی میکند، مهم است که به آن شخص اطلاع دهید که این برای شما چه چیزی بوده است. و هنگامی که آنها یا شخص دیگری به کمک احتیاج دارند، لطف کنید. آن را کارما خوب بدانید.

 

کمک در موفقیت شغلی

 

 1. اشتباهات خود را داشته باشید.

هرکسی میتواند اشتباه کند. حتی اگر خیلی هم تلاش کنید که اشتباه نداشته باشید، در یک مقطع اتفاق می افتد. البته شما تمام تلاش خود را برای جلوگیری از خطای سنگین میکنید، اما بعضی اوقات با وجود بهترین تلاشهای شما اتفاق می افتد. گرچه غریزه شما ممکن است فرار و پنهان شدن باشد، این بدترین کاری است که می توانید انجام دهید. پذیرفتن خطاهای خودتان، پیدا کردن راهی برای رفع آن یا حداقل اقدامی که باعث کاهش اثرات آن می شود، به شما کمک می کند تا اعتبار خود را بازیابی کنید.

 

 1. خودتان را تشویق کنید.

برای خودت ریشه کن، اگر شما بزرگترین هوادار خودتان نیستید، چه کسی خواهد بود؟ همه موفقیت ها و ویژگی های مثبت خود را یادداشت کنید و به آن ها افتخار کنید. منتظر نمانید تا شخص دیگری به شما بگوید “کار به خوبی انجام شده است!” تأمل در مورد دستاوردهای شما باعث می شود که اهداف بزرگتری را تحقق بخشید.

 

تشویق برای موفقیت شغلی

 

 1. خودتان را سرزنش نکنید.

هر از گاهی صدای کمی در درون سر شما زمزمه می کند (امیدوارم فریاد نکشید) که شما به اندازه کافی خوب یا باهوش نیستید. این صدای شما برای خاموش کردن است. متأسفانه، افراد زیادی وجود دارند که کاملاً مایلند شما را سرنگون کنند. با خودت هم این کار رو نکن وقتی اشتباه می کنید، اعتراف کنید، آن را برطرف کنید و حرکت کنید. اگر مهارت خود را از دست داده اید و کمبود دیگری دارید، اقدامات لازم را برای بهبود انجام دهید.

 

 1. هرگز احساس نکنید که گیر کرده اید.

مهم نیست که چقدر در انتخاب شغل یا شغل “مناسب” دقت می کنید، روزی ممکن است بخواهید تغییری ایجاد کنید. احتمالاً شما قادر خواهید بود بنا به دلیلی این کار را انجام ندهید (تغییر ترسناک است) اما به هر حال آن را در نظر بگیرید.

 

 1. نگرش منفی را دور کنید.

بعضی از افراد فقط جنبه منفی کارها را می بینند و همیشه از چیزی تا میتوانند شکایت می کنند. با این نگرش خودت و هر کس دیگری را پایین می آورید. یک نگرش منفی انرژی شما را هدر می دهد. مشکلات را نادیده نگیرید، بلکه به جای اینکه فقط شکایت کنید، به دنبال راه هایی برای رفع آنها باشید.

 

موفقیت شغلی

 

 1. بیشتر از آنچه صحبت می کنید گوش کنید.

شما می توانید با گوش دادن چیزهای زیادی بیاموزید، و اگر این کار را نکنید، می توانید چیزهای زیادی را از دست بدهید. چه رئیس شما در حال توضیح دادن یک پروژه برای شما باشد و چه در مورد آخر هفته خود به شما بگوید، مهم است که درک کنید چه می گوید. گوش دادن دقیق از سوء تفاهم جلوگیری می کند و به شما در ایجاد رابطه با دیگران کمک می کند.

از بسیاری جهات، داشتن یک شغل موفق کمتر مربوط به کاری است که انتخاب می کنید و بیشتر به چگونگی انجام آن مربوط می شود. استفاده از این نکات در هر زمینه ای برای همه آسان است. تمرین این عادت ها، فارغ از مسیر شغلی، شما را برای موفقیت آماده می کند.

 

کاوشگران بهبود کیفیت –  مشاور مدیریت کسب و کار شما