2015:ISO14001 چیست؟

استاندارد ISO14001:20152015:ISO14001، استاندارد مدیریت محیط زیست

آیا از تأثیر مشاغل خود بر محیط زیست مطلع هستید؟ آیا برای پایداری آن ارزش قائل هستید و برای محافظت از کره زمین تلاش می کنید؟ شاید به دنبال کاهش هزینه های مدیریت پسماند گران قیمت یا انجام تعهدات قانونی هستید.

سرمایه گذاری در سیستم مدیریت محیط زیست ISO 14001 سرمایه گذاری در بهبود سیاره ما است. ما شرکت هایی را ترجیح می دهیم که این مرحله را برای کاهش ضایعات ، هزینه ها و خطرات و در عین حال حمایت از محیط زیست در این فرایند انتخاب کنند. 

ISO 14001 چیست؟

بخشی از استانداردهای بین المللی خانواده ISO 14000 که دستورالعمل هایی را برای سازمان هایی که به دنبال مدیریت تأثیرات زیست محیطی خود هستند ارائه می دهد ، ISO14001:2015 اعتبارنامه ای است که به شما در طراحی و پیاده سازی EMS کمک می کند. این چارچوب برای اندازه گیری و بهبود نحوه استفاده و دفع منابع سازمانها از منابع طبیعی و همچنین کاهش انتشار گازهای گلخانه ای طراحی شده است.

این استاندارد عمومی است ، به این معنی که برای سازمانها با هر اندازه و در هر صنعتی قابل اجرا است. از یک کارخانه بزرگ که امیدوار است زباله های خود را کاهش دهد تا یک دفتر کوچک که به دنبال کاهش مصرف گاز و برق است ، این استاندارد برای همه مناسب است. گواهینامه ISO 14001 تعهد سازمانی به محیط زیست و استفاده کارآمدتر و آگاهانه از منابع زمین را نشان می دهد

2015:ISO14001 چیست؟

ISO14001:2015 الزامات یک سیستم مدیریت محیط زیست را مشخص می کند که یک سازمان می تواند از آن برای افزایش عملکرد محیطی خود استفاده کند.

ISO14001:2015 برای استفاده سازمانی طراحی شده است که به دنبال مدیریت مسئولیت های زیست محیطی خود به صورت سیستماتیک است که به ستون زیست محیطی پایداری کمک می کند.

ISO14001:2015 به یک سازمان کمک می کند تا نتایج مورد نظر سیستم مدیریت محیط زیست خود را که برای محیط زیست ، خود سازمان و اشخاص ذینفع ارزش ایجاد می کند ، بدست آورد. مطابق با سیاست زیست محیطی سازمان ، نتایج مورد نظر سیستم مدیریت محیط زیست عبارتند از:

  • افزایش عملکرد محیطی.
  • انجام تعهدات انطباق ؛
  • دستیابی به اهداف زیست محیطی.

ISO14001:2015 برای هر سازمانی ، صرف نظر از اندازه ، نوع و ماهیت ، قابل اجرا است و در جنبه های محیطی فعالیتها ، محصولات و خدمات خود که سازمان تعیین می کند می تواند آنها را کنترل یا تحت تأثیر دورنمای چرخه زندگی قرار دهد ، اعمال می شود. ISO14001:2015 معیارهای عملکرد محیطی خاصی را بیان نمی کند.

ISO14001:2015 را می توان به طور کلی یا جزئی برای بهبود سیستماتیک مدیریت محیط زیست استفاده کرد.

مختصری از تاریخچه ایزو 14001

سابقه ISO 14001  بازتاب انتظارات روز افزون و رو به رشد مصرف کنندگان و شهروندان در رابطه با عملکرد محیطی کسب و کار است.

قبل از انتشار استاندارد مدیریت محیط زیست ISO 14001 ، موسسه استاندارد بریتانیا BS 7750 را در پاسخ به نیاز فزاینده سازمانهایی که از آنها خواسته شده بود تا اعتبار محیط زیست را نشان دهند ، منتشر کرد.

BS 7750 اساس نسخه اولیه ISO 14001 را که در سال 1996 منتشر و پایه گذاری کرد. استاندارد اولیه ISO 14001 حداقل الزامات را بر اساس سیاست ها و اهداف محیطی تعیین می کرد که سازمان برای تعریف آنها نیاز داشت.

در بیشتر موارد ، تمرکز بر کنترل آلودگی و مدیریت اثرات منفی بر محیط زیست بود. تکرار بعدی استاندارد 14001 به منظور بهبود الزامات اولیه بود و معیارهای بیشتری را در مورد الزامات انطباق شامل می شد.علاوه بر این ، سازمان ها باید بین جنبه هایی که مستقیماً تحت تأثیر آنها قرار می گیرد ، تمایز قائل شوند و آنهایی که می توانند بر آنها تأثیر بگذارند.

بنابراین ، سازمانها ملزم به عمل به عنوان “عوامل تغییر” بودند و در نتیجه ، بهبود در زنجیره های تأمین مشاهده شد.

هدف اصلی ISO 14001 چیست؟

ISO 14001 یک استاندارد بین المللی است که الزامات یک سیستم مدیریت محیط زیست را تعیین می کند. این استاندارد به سازمانها کمک می کند تا با استفاده کارآمدتر از منابع و کاهش ضایعات ، از مزایای رقابتی و اعتماد ذینفعان برخوردار شوند ، و عملکرد زیست محیطی خود را بهبود بخشند.

تکامل ISO 14001:

تکامل استاندارد ISO 14001 از زمان تولد  آن را می توان اینگونه بیان کرد:

در سال 1992 ، موسسه استاندارد بریتانیا BS 7750 را توسعه داد ، استانداردی که برای کنترل محیط در شرکت های تولیدی و خدماتی مورد استفاده قرار می گیرد.

با اجرای BS 7750 ، سازمانها می توانند ثابت کنند که از مقررات بهداشتی و ایمنی ، سایر الزامات زیست محیطی، محلی و ملی و کدهای عمل در بخشهای صنعت خود پیروی می کنند.

در همان زمان ، استانداردهای سیستم مدیریت محیط زیست در سایر کشورها مانند اسپانیا و ایرلند منتشر شد و کمیسیون اروپا طرح مدیریت حسابداری و زیست محیطی (EMAS) را شبیه BS 7750 با الزامات اضافی مانند گزارش عمومی توسعه داد.

اولین تجدید نظر در این استاندارد هشت سال بعد ، در سال 2004 انجام شد و برخی تغییرات جزئی را در ISO 14001: 1996 وارد کرد ، که  بر درک بیشتر نیازها و همچنین تسهیل ادغام این استاندارد با استانداردهای دیگر مانند ISO 9001 بود.

آخرین نسخه ISO 14001: 2015 تغییرات عمیق تری در سیستم های مدیریت محیط زیست به ارمغان آورد. مهمترین آن اتخاذ ساختار سطح بالا موجود که ادغام با سایر استانداردها را آسان می کند ، زیرا در همه استانداردهای سیستم مدیریت ISO مشترک است. همچنین ، الزامات جدید برای خطرات و فرصتها ، همراه با حذف روشهای اجباری و سایر تغییرات ، معرفی شد.

تفاوت بین ISO 14001 و 45001 چیست؟

ISO14001  استاندارد بین المللی برای پیاده سازی سیستم مدیریت محیط زیست (Environmental management system)

EMS می باشد

اما ISO45001 به جای مدیریت مسائل زیست محیطی ، بر مدیریت مربوط به بهداشت و ایمنی شغلی تمرکز دارد.

از زمان معرفی اولیه ، ISO 14001 به طور مستمر بهبود یافته است تا به شرکت ها در مواجهه با مسائل زیست محیطی موثر و سازنده کمک کند. اما چه دلایل دیگری کلید موفقیت ISO 14001 در طول این سال ها است؟

ایزو 14001 نه تنها به عنوان چارچوبی برای به حداقل رساندن آثار منفی که بر محیط زیست (مانند هوا ، آب ، زمین) تأثیر می گذارد ، مورد استفاده قرار گرفته است بلکه  این استاندارد همچنین به شرکت ها کمک کرده است تا قوانین و مقررات قابل اجرا را رعایت کرده و به طور مستمر مدیریت زیست محیطی خود را بهبود بخشند.

علاوه بر این ، در طول سالها ، تقاضای روزافزون از سوی مصرف کنندگان محصولات یا خدمات سازگار با محیط زیست وجود داشته است و داشتن گواهینامه معتبر جهانی در استاندارد ISO 14001 به نشان دادن مشارکت شرکت در حفاظت از محیط زیست کمک می کند.

همچنین ، ISO 14001 را می توان برای هر سازمانی ، در هر اندازه یا بخش ، اعم از دولتی و خصوصی و در هر صنعتی مانند صنایع تولیدی یا خدماتی اعمال کرد

خانواده استانداردهای ISO 14001

 استاندارد ISO 14001 الزامات عمومی برای مدیریت محیط زیست را تعیین می کند ، اما این استاندارد در خانواده ای از استانداردها

(شماره ISO 14000) قرار دارد که سازمان ها می توانند از آنها برای راهنمایی عملکرد خوب در طیف وسیعی از موضوعات استفاده کنند. از مدیریت گازهای گلخانه ای گرفته تا طراحی و توسعه محصولات.

این استاندارد دیگر معیارهایی برای تجزیه و تحلیل چرخه زندگی تعیین کرده و اساس یک زبان و اصطلاحات مشترک برای ارزیابی و مدیریت محیط زیست در سراسر جهان را فراهم می کند. اینها می توانند در ارتباط با استاندارد ISO 14001 مورد استفاده قرار گیرند و بینش و راهنمایی بیشتری در اختیار سازمانها قرار دهند تا بتوان بهترین شیوه ها را تشخیص داد.

چرا استانداردهای ISO 14001 معرفی شد؟

ISO 14001 یک استاندارد بین المللی است که الزامات یک سیستم مدیریت محیط زیست را تعیین می کند. این به سازمانها کمک می کند تا با استفاده کارآمدتر از منابع و کاهش ضایعات ، از مزایای رقابتی و اعتماد ذینفعان برخوردار شوندوعملکرد زیست محیطی خود را بهبود بخشند.

آیا ایزو 14001 یک الزام قانونی است؟

مطابق با استاندارد ISO14001:2015 ، تعهدات مربوط به الزامات قانونی هستند که یک سازمان باید از آنها پیروی کند و سایر الزاماتی که یک سازمان باید آنها را رعایت کند یا انتخاب می کند. این الزامات می تواند شامل قوانین و مقررات ، قراردادها ، قوانین عمل و تعهدات داوطلبانه مانند استانداردهای صنعت باشد.

دریافت گواهینامه ISO14001:2015 چقدر طول می کشد؟

زمان متوسط ​​طراحی ، پیاده سازی و صدور گواهینامه ISO 14001 بسته به اندازه و پیچیدگی سازمان بین 6 ماه تا 2 سال به طول می انجامد.

ده بند 2015:ISO14001

     1.محدوده

محدوده EMS را مشخص کنید. این باید با سیاست زیست محیطی یک سازمان سازگار باشد. نتایج مورد نظر باید به منظور افزایش عملکرد محیطی شما و انجام تعهدات مربوط به رعایت آنها باشد.

     2.مراجع هنجاری

در ISO14001:2015 هیچ مرجع هنجاری وجود ندارد. این بند برای حفظ شماره گذاری نسخه های قبلی گنجانده شده است.

      3.شرایط و تعاریف

این بخش اصطلاحات و تعاریف مرتبط را توضیح می دهد که به چهار دسته تقسیم می شوند:

  • سازمان و رهبری
  • برنامه ریزی
  • پشتیبانی و بهره برداری
  • ارزیابی و بهبود عملکرد

       4. زمینه سازمان

مسائل زیست محیطی که بر سازمان تأثیر می گذارد بسته به اندازه و صنعت آنها بسیار متفاوت خواهد بود. این بخش از شما می خواهد مسائل داخلی و خارجی را که ممکن است بر کسب و کار  شما تأثیر بگذارد ، و هرگونه مقررات مربوط به رعایت آنها را تعیین کنید.

     5.رهبری

مانند بسیاری از استانداردهای ISO ، از شما خواسته می شود تا نقشها و مسئولیتهای کارکنان را در سیستم مدیریت مشخص کنید.

این استاندارد همچنین اهمیت مشارکت مدیران ارشد در پیاده سازی ، نگهداری و بهبود مستمر EMS را مشخص می کند.

     6.برنامه ریزی

این بند از استاندارد ISO14001:2015 به شناسایی هرگونه خطر یا فرصتی که می تواند بر EMS سازمان تأثیر بگذارد و برنامه ریزی برای رسیدگی به آنها ، در صورت لزوم ، مربوط می شود. به طور خاص ، شما باید اهداف خود را تعیین کرده و نحوه دستیابی به آنها را در EMS بیان کنید.

     7.پشتیبانی

این بزرگترین بخش ISO14001:2015 است که به الزامات منابع ، ارتباطات و اسناد می پردازد. شما باید اطمینان حاصل کنید که کارکنان شما در همه سطوح از سیاست های EMS شما مطلع هستند ، نقش آنها را در مشارکت  و در موفقیت آن درک می کنند و برای انجام این کار به اندازه کافی شایسته هستند.

      8.عملیات

این بند بیان می کند که شما باید ارزیابی کنید که کدام یک از فعالیتهای شما تأثیر قابل توجهی بر محیط زیست دارد و فرایندهای مکتوب را برای فعالیتهای موجود در محدوده EMS تعیین می کند. این می تواند شامل تولید ، حمل و نقل ، دفع محصولات و غیره باشد.

این فرآیندها باید شامل راه حل هایی برای خطرات مشخص شده در بند 6 باشد.

شما همچنین باید نحوه برنامه ریزی خود را برای آماده سازی و واکنش به شرایط اضطراری که ممکن است اثرات نامطلوب زیست محیطی داشته باشد ، بیان کنید.

      9.ارزیابی عملکرد

در اینجا شما باید نحوه نظارت ، اندازه گیری ، تجزیه و تحلیل و ارزیابی سیستم مدیریت محیط زیست خود را مشخص کنید. این باید شامل برنامه هایی برای برنامه حسابرسی داخلی و بررسی منظم مدیریت باشد.

      10.بهبود

مانند بیشتر استانداردهای ISO ، تعهد به بهبود مستمر جنبه مهمی است. در اینجا شما همچنین باید به عدم انطباق در فرایندهای EMS خود و هرگونه اقدامات اصلاحی بپردازید.

EMS شما باید با هرگونه تغییر در فرآیندهای کسب و کار ، یا با هرگونه مقررات جدیدی که اعمال می شود ، همگام باشد.

مزایای ISO 14001 چیست؟

   1-الزامات قانونی

اخذ گواهینامه ISO 14001 به شما این امکان را می دهد تا با ارائه رویکردی سیستماتیک برای برآوردن قوانین جاری و شناسایی مقررات آتی ، تعهدات خود را در رابطه با آخرین قوانین زیست محیطی و سایر الزامات درک کنید. با رعایت وظایف قانونی خود ، خطر پیگرد قانونی و مطبوعات بد را که ممکن است با نقض محیط زیست همراه باشد ، کاهش می دهید.

     2-بهبود شهرت مصرف کننده

با بدتر شدن وضعیت آب و هوا ، تعداد بیشتری از مشاغل در حال تغییر رویه های پایدار و مطابق با گرایش مصرف کننده هستند. اخذ گواهینامه ایزو 14001 مشتریان و مشتریان فعلی را تحت تأثیر قرار می دهد زیرا تعهد فعال شما به مسئولیت شرکتی و اجتماعی را نشان می دهد.

    3-مزایای رقابتی

شما نه تنها به پایگاه مصرف کننده  خود اطمینان می دهید ، بلکه می توانید به فرصت های تجاری جهانی در بازار رو به رشد دسترسی پیدا کنید،و اعتبارنامه های جدید شما را از رقبایتان متمایز می کند .

     4-کاهش ضایعات

آیا ماشینها بی دلیل کار می کنند؟ آیا فرآیندهای خاصی وجود دارد که مقدار زیادی زباله پلاستیکی تولید می کند؟ با ساده سازی فرایندهای زیست محیطی ،              ISO 14001 با برجسته سازی منابع تجدیدپذیر مناسب تر و فرایندهای صرفه جویی در انرژی که منجر به سازمان پایدارتر و کارآمدتر می شود ، ضایعات را شناسایی و کاهش می دهد.  و بیشتر می توانید پس انداز کنید.

    5-پس انداز طولانی مدت پول

به طور طبیعی ، بهره وری بهتر منجر به کاهش هزینه ها در راه اندازی کسب و کار شما می شود. برخی از مزایای مالی شامل مالیات کمتر ، قبوض انرژی و بیمه کمتر و کاهش هزینه های عملیاتی است.

      6-فرهنگ بهبود مستمر

گنجاندن چارچوب ISO 14001 در سازمان شما یک تمرین برای یکبار نیست، بررسی های منظم هوشیاری زیست محیطی را در سرلوحه کارهایی که انجام می دهید حفظ می کند.

نویسنده و گرد اورنده :مرضیه حسینی-مدیر عامل شرکت کاوشگران بهبود کیفیت