چرخه عمر استخدام

چرخه عمر استخدام

اگر واقعاً افکار زیر را در مورد چرخه زندگی کامل استخدام (چرخه عمر استخدام )در ذهن خود دارید مانند: 

پایان تا پایان استخدام چیست؟ 

مراحل مختلف استخدام کدامند؟

 چرخه زندگی کامل استخدام چیست؟ 

چگونه فرآیند چرخه عمر استخدام را انجام دهیم؟

حتما این مقاله را تا آخر بخوانید.

چرخه زندگی کامل استخدام به کل فرآیند استخدام اشاره دارد. و تمام مراحلی که مدیر استخدام و استخدام کننده تحت آن قرار می گیرند.
 
استخدام یکی از وظایف اصلی بخش منابع انسانی است. مراحل زیادی در فرآیند استخدام وجود دارد.

بنابراین، بخش منابع انسانی برای استخدام کارمندان عالی باید مراحل مختلف استخدام را طی کند.

مراحل استخدام به طور کلی به سه بخش تقسیم می شود:

 • مراحل قبل از تبلیغات شغلی
 • مراحل طی مراحل گزینش 
 • مراحل پس از انتخاب نهایی. این مراحل استخدام را بیشتر در محتوا بررسی خواهیم کرد.
   

فرآیند استخدام چیست؟

استخدام، رویه اساسی دپارتمان های منابع انسانی و مسئولیت اصلی آنهاست که بر شرکت در همه سطوح تأثیر می گذارد. درک تمام مراحل و اهداف استخدام کامل چرخه عمر بسیار مهم است زیرا یکی از عناصر اصلی منابع انسانی است.

استخدام چرخه عمر کامل مخفف یک فرآیند استخدام کامل، پایان به پایان است.
 
از این رو، با فرآیند یافتن کارمند جدید شروع می شود و با استخدام به پایان می رسد.

این روشی است که برای سازمان هایی که به دلیل دقیق و عمیق بودن به دنبال استخدام طولانی مدت هستند، بهترین است.
 
فرآیند استخدام کامل چرخه عمر به دنبال نیاز شرکت به پر کردن شکاف، یافتن یک نامزد سازگار برای پر کردن آن موقعیت شغلی، تمام مراحل انجام مصاحبه، و شناسایی بهترین متقاضی شغل، انتخاب و پذیرش است.
 

چرخه زندگی کامل استخدام:

چه کسانی مراحل فرآیند استخدام را انجام می دهند؟

در شرکت‌های کوچک، معمولاً یک رئیس یا مدیران بخش، مسئولیت چرخه عمر کامل استخدام را بر عهده دارند.
 
سازمان‌های بزرگ اغلب مسئولین بخش منابع انسانی را بر عهده می‌گیرند. بنابراین، برخی از شرکت‌های تجدید شده در جهان دارای بخش‌های مستقل منابع انسانی هستند که هر مرحله از فرآیند استخدام را بر عهده دارند.

چرخه عمر استخدام

 مراحل فرآیند استخدام

چرخه زندگی کامل استخدام مربوط به مدیریت و مدیریت هر مرحله از استخدام است. این همان چیزی است که استخدام نهایی به پایان می رسد. همانطور که می دانیم، کل فرآیند استخدام از مراحل مختلفی تشکیل شده است.

در اینجا 7 مرحله استخدام وجود دارد که دلیل اصلی استخدام موفق است 

مرحله اول استخدام: درک و تجزیه و تحلیل الزامات

اولین مرحله استخدام در چرخه زندگی کامل استخدام، جمع آوری الزامات از مشتری یا مدیر استخدام و انجام یک معاینه (به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل شکاف) برای شناسایی بهترین راه برای برآورده کردن انتظارات و نیازهای مرتبط با موقعیت شغلی آنها است.
 
ضروری است که این مرحله از فرآیند استخدام را به درستی انجام دهید، زیرا مابقی روند چرخه زندگی کامل استخدام شما را تعیین می کند. به خوبی آماده باشید و مشخص کنید که استخدام بعدی چه چیزی باید انجام دهد و چه نوع فردی برای آن نقش بهترین است.
 
اگر می خواهید مطمئن شوید که در مسیر درستی قرار دارید، در نظر بگیرید که آن کارمند چه نوع تجربه، صلاحیت و تحصیلاتی باید داشته باشد. بنابراین، به این فکر کنید که  آنها باید انعطاف پذیر باشند و برای کار از راه دور  هم آماده باشند، چه مقدار به عنوان غرامت دریافت می کنند و با کار در شرکت شما چه چیزی به دست خواهند آورد.
 

نقاط اصلی قابل تمرکز عبارتند از:

 •  اندازه سازمان
 • محدوده حقوق و ساختار
 • فرهنگ شرکت و محیط کار سازمان
 • درصد رشد شرکت
 • تعداد الزامات
 • مهارت، صلاحیت و تجربه
 • وضعیت فعلی اشتغال

مرحله دوم استخدام : تهیه شرح شغل

پس از شناسایی این الزامات، زمان ایجاد یک شرح شغلی جذاب و دقیق است که نامزد مورد نیاز شما را جذب می کند.
تهیه شرح وظایف یکی دیگر از مراحل فرآیند استخدام است. هنگامی که تمام الزامات یک کارمند ایده آل مانند صلاحیت، تجربه، مهارت و غیره را کشف کردید، تشکیل یک شرح شغل خوب برای نامزدهای بالقوه دردسرساز نیست.
 
چک لیست شرح شغل کامل:

 • نام و مشخصات شرکت
 • نوع شغل/عنوان شغل
 • تعداد موقعیت باز
 • ساختار حقوق و دستمزد
 • محل
 • شرح وظایف
 • مهارت، دانش و تجربه خاص
 • مهارت ها و دانش اضافی که مزیت هایی را اضافه می کند
 • پیشنهادات سود

شرح شغلی که از آن کاندیداها سعی می کنند خود را برای موقعیت مطابقت دهند. بنابراین، شرح شغل باید به دقت با تمام اطلاعات دقیق نوشته شود. سایر مراحل فرآیند چرخه عمر استخدام کامل مثمر ثمر خواهد بود زیرا این امر باعث جذب نامزدهای مناسب برای این موقعیت می شود.

مرحله سوم  استخدام: تامین منابع

پس از ایجاد یک آگهی شغلی جذاب و فراگیر، زمان شروع به اشتراک گذاری و تبلیغ موقعیت شغلی است. یکی دیگر از مراحل استخدام در فرآیند چرخه عمر کامل استخدام. راه‌ها و مکان‌های مختلفی برای جذب کاندیدای مناسب وجود دارد، اما رایج‌ترین شکل‌ها عبارتند از:
 
 
جستجو در وب:

لازم نیست منتظر بمانید تا نامزدها به سراغ شما بیایند. اینترنت پر از افراد با استعدادی است که می توانند در سازمان شما جای بگیرند. آنها را جستجو کنید و سعی کنید آنهایی را شناسایی کنید که ارزش ها و مجموعه مهارت های مشابهی را منعکس می کنند. اکثر مردم از دریافت یک پیشنهاد شغلی غیرمنتظره خوشحال خواهند شد. بنابراین، اگر کسی را امیدوار کردید، تماس بگیرید و از او بخواهید درخواست دهد.
 
استخدام در رسانه های اجتماعی:

اینها رایج ترین فرم ها و بهترین پلتفرم ها برای هدف قرار دادن کارجویان هستند. آگهی کار و مطالب اضافی را در لینکدین، فیس بوک و اینستاگرام به اشتراک بگذارید.
 

تابلوهای شغلی:

یکی از امن ترین و سنتی ترین مسیرها، به اشتراک گذاشتن جای خالی در تابلوهای شغلی و وب سایت های شغلی است.
 
ارجاعات:

یکی دیگر از روش های قابل اعتماد تشویق به ارجاع کارمندان است، زیرا آنها کسانی هستند که بهترین نیازهای شرکت را می دانند .
 
استخدام درون سازمانی:

همه موقعیت‌های شغلی و کارمندان فعلی را دوباره ارزیابی کنید. ممکن است استعداد مناسب از قبل در مقابل شما باشد، اما در یک موقعیت شغلی یا بخش دیگری کار کند. در نظر بگیرید که آیا آموزش و انتقال می تواند پاسخ شما باشد.

مرحله چهارم استخدام : غربالگری برنامه

یکی از زمان‌برترین و سخت‌ترین مراحل، غربالگری به معنای گذراندن و ارزیابی همه درخواست‌های شغلی است. در حالی که چالش برانگیز است، این مرحله برای شناسایی بهترین استعدادها نیز حیاتی است و شما باید هر رزومه و نامه را با دقت و با توجه به جزئیات تجزیه و تحلیل کنید. با این حال، می‌توانید از نرم‌افزاری استفاده کنید که فرآیند استخدام را سرعت می‌بخشد.
 
همانطور که به دنبال رزومه ای هستید که به نامزدی اشاره می کند که برای این شغل مناسب است، همچنین می توانید یک مصاحبه تلفنی کوتاه برای حذف متقاضیان شغلی ناسازگار انجام دهید. این همچنین یک راه عالی برای دریافت بینش بیشتر در مورد افرادی است که پشت رزومه هستند.

 مرحله پنجم استخدام: انتخاب

یکی دیگر از مراحل حساس فرآیند استخدام، انتخاب شامل انجام مصاحبه های کامل با بهترین استعدادهایی است که مرحله غربالگری را پشت سر گذاشته اند. تا به حال، باید مطمئن باشید که برای پر کردن این موقعیت به دنبال چه چیزی هستید و چه نوع نامزدی در شرکت شما احساس راحتی بیشتری می کند و در ازای آن بهترین نتایج را به دست می آورید.
 
اطمینان حاصل کنید که برای این مرحله از چرخه عمر استخدامی کامل آماده هستید، سوالاتی را آماده کرده اید و روشی برای دریافت پاسخ همه چیزهایی که باید بدانید دارید.
 
 
مرحله ششم استخدام: استخدام

استخدام مرحله دیگری از فرآیند استخدام است. همانطور که مرحله انتخاب را نهایی می کنید، احتمالاً از قبل ایده ای خواهید داشت که کارمند ایده آل چه کسی است. تصمیم نهایی پس از بررسی مجدد تمام بینش ها و داده ها گرفته می شود. توصیه می شود در مورد تصمیم با سایر اعضای تیم و بخش ها صحبت کنید. هنگامی که تصمیم گرفتید، زمان دعوت از نامزد و ارائه یک پیشنهاد شغلی رسمی است.
 
شامل تمام شرایط استخدام، از جمله حقوق، برنامه، ساعات کاری، و …. توجه داشته باشید که ممکن است مجبور به مذاکره با این شرایط شوید، به همین دلیل است که باید از قبل تعیین کنید که چه چیزی غیرقابل مذاکره است.
 
 
مرحله  هفتم استخدام: ورود به سیستم

اطمینان حاصل کنید که استراتژی خوبی دارید زیرا این مرحله بسیار مهمی است و ممکن است بر اینکه آیا کارمند بخواهد به کار در شرکت ادامه دهد یا خیر تأثیر بگذارد. با یک بسته خوش آمدگویی و معرفی تیم، یک ورود جذاب و دقیق ایجاد کنید.
 
نتیجه فرآیند چرخه زندگی کامل استخدام شما باید کارمندی باشد که برای شروع کار احساس آمادگی می کند زیرا تمام اطلاعات لازم در مورد موقعیت شغلی خود و شرکت را دارد.

مقاله تکنیک های مصاحبه استخدامی را حتما مطالعه کنید

 

 

مسیر استخدام و رشد کارمند

 

بخش نتیجه گیری

همانطور که در مورد مراحل مختلف فرآیند استخدام می آموزیم و می دانیم که فرآیند استخدام چقدر پیچیده است. اگر آژانس‌های استخدام یا استخدام‌کنندگان از ابزار مناسب برای فرآیند استخدام استفاده نکنند، کل فرآیند طولانی‌تر می‌شود.

مقاله انواع مصاحبه های استخدامی را حتما مطالعه کنید

استخدام 2 نوع است:
 
استخدام داخلی :

استخدامی است که در داخل سازمان  صورت می گیرد. منابع داخلی استخدام به راحتی در اختیار یک سازمان است.

استخدام داخلی ممکن است منجر به افزایش بهره وری کارکنان با افزایش سطح انگیزه آنها شود. همچنین باعث صرفه جویی در زمان، هزینه و تلاش می شود. اما یک اشکال استخدام داخلی این است که سازمان را از خون جدید دور می کند. همچنین نمی توان تمامی نیازهای نیروی انسانی را از طریق استخدام داخلی تامین کرد. استخدام از خارج باید انجام شود.
 
منابع داخلی در درجه اول  معمولا 3 بخش هستند
 
1-نقل و انتقالات
2-ترفیعات (از طریق آگهی های شغلی داخلی)
3- استخدام مجدد کارکنان سابق 

استخدام خارجی :

منابع خارجی استخدام باید از خارج از سازمان درخواست شود. منابع خارجی نسبت به یک نگرانی خارجی هستند. اما مستلزم صرف زمان و هزینه زیادی است. منابع خارجی استخدام عبارتند از – استخدام در سطح کارخانه، آگهی ها، مبادلات استخدامی، آژانس های کاریابی، موسسات آموزشی، پیمانکاران کار، توصیه ها و غیره.
 
1-استخدام در سطح کارخانه :

این یک منبع استخدام خارجی است که در آن درخواست های شغلی خالی در تابلوهای اعلانات خارج از کارخانه یا در دروازه ارائه می شود. این نوع استخدام عموماً در جایی که کارگران کارخانه قرار است منصوب شوند، قابل اجرا است. افرادی هستند که به دنبال شغل از جایی به جای دیگر هستند. این متقاضیان به عنوان متقاضیان ناخواسته نامیده می شوند. این نوع کارگران به تنهایی برای شغل خود درخواست می دهند. برای این نوع استخدام، کارگران تمایل به جابجایی از یک کارخانه به کارخانه دیگر دارند و به همین دلیل به آنها کارگران «بدلی» می گویند.

2-آگهی:

یک منبع خارجی است که جایگاه مهمی در فرآیند استخدام دارد. بزرگترین مزیت تبلیغات این است که محدوده وسیعی از بازار را پوشش می دهد و متقاضیان پراکنده می توانند از آگهی ها اطلاعات کسب کنند. رسانه مورد استفاده روزنامه و تلویزیون است.
 
3-صرافی های استخدامی :

صرافی های استخدامی خاصی وجود دارند که توسط دولت اداره می شوند. اکثر شرکت ها و شرکت های دولتی از طریق چنین مبادلاتی افراد را استخدام می کنند. در حال حاضر استخدام در سازمان های دولتی از طریق تبادل استخدام اجباری شده است.

4-آژانس های کاریابی :

سازمان های حرفه ای خاصی وجود دارند که به جذب و استخدام افراد نگاه می کنند، یعنی این آژانس های خصوصی که توسط افراد خصوصی اداره می شوند، نیروی انسانی مورد نیاز را برای دغدغه های نیازمند تامین می کنند.

شرکت کاوشگران بهبود کیفیت با سالها تجربه در پیاده سازی پروژه های  ایزو و  مشاوره منابع انسانی و …در راستای تربیت نیروی انسانی مورد نیاز صنایع و شرکت های خصوصی افتخار این را دارد تا با تریبت نیروی انسانی کارآمد و استخدام  و جذب نیروهای مورد نیاز ،با استفاده روش های صحیح و حرفه ای به استخدام افراد برای پستهای مورد نیاز مشتریان  اقدام نماید

5-مؤسسات آموزشی :

مؤسسات حرفه ای خاصی وجود دارند که به عنوان منبع خارجی برای جذب فارغ التحصیلان جدید از این مؤسسات عمل می کنند.. آنها دارای راهکار های استخدام ویژه هستند که به ایجاد شغل برای نامزدهای جدید کمک می کند.

6-توصیه ها :

افراد خاصی هستند که در یک زمینه خاص تجربه دارند. آنها از حسن نیت و جایگاه در شرکت لذت می برند. جای خالی خاصی وجود دارد که با توصیه چنین افرادی پر می شود. بزرگترین ایراد این منبع این است که شرکت باید کاملاً به چنین افرادی متکی باشد که بعداً ناکارآمد بودن آنها ثابت می شود

7-پیمانکاران نیروی کار :

این افراد متخصصی هستند که نیروی انسانی کارخانه یا کارخانه های تولیدی را تامین می کنند. از طریق این پیمانکاران، کارگران به صورت قراردادی، یعنی برای یک دوره زمانی خاص منصوب می شوند. در شرایطی که این پیمانکاران از سازمان خارج می شوند، چنین افرادی که منصوب می شوند نیز باید از این سازمان خارج شوند

شرح شغلی که از آن کاندیداها سعی می کنند خود را برای موقعیت مطابقت دهند. بنابراین، شرح شغل باید به دقت با تمام اطلاعات دقیق نوشته شود. سایر مراحل فرآیند چرخه عمر استخدام کامل مثمر ثمر خواهد بود زیرا این امر باعث جذب نامزدهای مناسب برای این موقعیت می شود.
  

 

 نویسنده و ترجمه :مرضیه حسینی مدیر عامل شرکت کاوشگران بهبود کیفیت