تفکر استراتژیک چیست؟

تفکر استراتژیک شامل پیش بینی دقیق و آگاهانه تهدیدات و آسیب پذیری ها برای جلوگیری از فرصت ها و فرصت های پیگیری است. تفکر استراتژیک صرفاً یک فرآیند تفکر عمدی و عقلانی است که بر تجزیه و تحلیل عوامل مهم و متغیرها متمرکز است که بر موفقیت طولانی مدت یک تجارت، یک تیم یا یک فرد تأثیر خواهد گذاشت.

در نهایت تفکر و تحلیل استراتژیک منجر به مجموعه روشنی از اهداف، برنامه ها و ایده های جدید لازم برای زنده ماندن و شکوفایی در یک محیط رقابتی و متغیر می شود. این نوع تفکر باید واقعیت های اقتصادی، نیروهای بازار و منابع موجود را در خود جای دهد. تفکر استراتژیک به تحقیق، تفکر تحلیلی، نوآوری، مهارتهای حل مسئله، مهارتهای ارتباطی و رهبری و قاطعیت نیاز دارد.

چرا تفکر استراتژیک مهم است؟

چشم انداز رقابتی می تواند به سرعت برای هر سازمان تغییر کند. ممکن است روندهای جدید به سرعت ظهور پیدا کند و شما را ملزم به استفاده از آنها یا عقب نشینی کند. با درج تفکر استراتژیک در کارهای روزمره زندگی، در پیش بینی و سرمایه گذاری در فرصت ها مهارت بیشتری خواهید داشت.

تفکر استراتژیک به شما این امکان را می دهد که در در سطح فردی، سهم بیشتری در نقش خود داشته باشید، برای سازمان خود ضروری تر شوید و ثابت کنید که شما آماده کنترل منابع بیشتر هستید.

تفکر استراتژیک در تجارت چیست؟

در طی فرآیند برنامه ریزی استراتژیک سالانه یک سازمان، رهبران غالباً داده ها و ایده های خارجی و داخلی را برای توسعه هدف استراتژیک خود و ساختن استراتژیک تلفیق، تجزیه و تحلیل می کنند. این سند برای مدت زمان مشخص شرکت را به سمت آینده راهنمایی می کند. رهبران سپس اقدامات مشخصی را انجام می دهند که این اهداف ابتکاری استراتژیک را انجام دهد. همچنین مشاغل باید در طول سال زمانی را برای تفکر و بررسی استراتژیک برنامه ریزی کنند.

تفکر استراتژیک در رهبری چیست؟

رهبران مشاغل و ذینفعان از تفکر و تحلیل استراتژیک استفاده می کنند تا تصمیم بگیرند چه ترکیبی از کالاها را ارائه دهند، چه منظر رقابتی را برای رقابت درنظر بگیرند و چگونه منابع محدود مانند زمان، کارمندان و سرمایه تخصیص می دهند. آنها باید تصمیم بگیرند که چگونه به بهترین ساختار دیگران را برای دستیابی به اهداف مهم ثبت کنند و از قرار دادن منابع در معرض خطر غیر ضروری از دست دادن خودداری کنند.

 

تفکر استراتژیک

مؤلفه های تفکر استراتژیک چیست؟

اگر روی استراتژی شرکت خود کار می کنید، باید درگیر تجزیه و تحلیل، حل مسئله، تصمیم گیری و تغییر باشید. با ایجاد یک مسیر استراتژیک یا برنامه ریزی، تجزیه و تحلیل خواهید کرد:

 • فرصت های شغلی و آسیب پذیری ها
 • امکان پذیر برای هر ایده یا خطر
 • هزینه های مرتبط با توجه هر حرکت شما
 • احتمال اینکه تاکتیک های مختلفی موثر واقع شود، وجود دارد
 • روش های تراز کردن اهداف با برنامه کلی
 • تأثیر رقبا، تأمین کنندگان، مشتریان و جایگزین های جدید ممکن است در برنامه های استراتژیک شما داشته باشد

با مشاهده موانع در طول برنامه ریزی، مشکل را حل می کنید:

 • جمع آوری اطلاعات مربوط به مشکل
 • واضح است که مسئله را از نقطه نظر استراتژیک تعریف می کند
 • طوفان های مغزی راه حل های ممکن
 • تصور چالش های بیشتر و چگونگی غلبه بر آنها
 • واگذاری تکالیف بخشهای مختلف این استراتژی به همکاران اصلی

تفکر استراتژیک در انتخاب یک برنامه و چسبیدن به آن نیاز به چابکی و قاطعیت دارد. با این حال، شما باید از فرصتهای جدید و امیدوارکننده بیشتر آگاه باشید. این یک عمل تعادل بین سازگاری و انعطاف پذیری است. شما و تیمتان باید:

 • اطمینان حاصل کنید که تصمیمات با تحقیق دقیق گرفته شده است
 • اهداف و معیارهای همراه را انتخاب کنید
 • اهداف را در اولویت قرار دهید
 • یک فرآیند تصمیم گیری استاندارد را دنبال کنید
 • در صورت لزوم، توافق ایجاد کنید

در طول برنامه ریزی استراتژیک، شما نیاز دارید تا ایده های خود را با کارمندان خود ارتباط برقرار کرده و از آنها بازخورد جمع کنید. سپس از کانالهای موثری برای ارتباط برقرار کردن با کارمندان استفاده کرده و بر مشارکت آنها در این برنامه متمرکز می شوید.

چگونه مهارت های تفکر استراتژیک را بهبود بخشیم

پنج مرحله برای بهبود مهارت های تفکر استراتژیک شما وجود دارد:

 • زمان را برای تأمل و برنامه ریزی برای آینده، شناسایی روند، اولویت بندی کارها و تعیین محل اختصاص منابع اختصاص دهید.
 • از تعصبات خود پرده بردارید تا بتوانید به روشنی در مورد استراتژی فکر کنید.
 • برای به دست آوردن اطلاعات با کیفیت بالاتر که می توانید در تفکر استراتژیک خود استفاده کنید، به متخصصان و رهبران در سازمان خود گوش فرا دهید.
 • بیاموزید که سؤالات خوبی برای کشف گزینه ها و برنامه های بهتر بپرسید – سؤالاتی از جمله “آیا این ایده از یک منبع معتبر است؟” و “آیا این ایده منطقی است؟”
 • تمام پیامدهای استراتژی ها و جهت های مختلف را کاوش کنید

تفکر استراتژیک

کتاب در مورد تفکر استراتژیک

برای ایجاد تفکر استراتژیک به تنهایی، مطالعه کتاب های زیر را در نظر بگیرید:

 • تفکر استراتژیک: لبه رقابتی در تجارت، سیاست و زندگی روزمره: این استراتژی کلاسیک در سال ۱۹۹۱ پدیدار شد. این یک معرفی عالی برای ایده های عملی برای استفاده از برنامه های استراتژیک خوب برای پیشی گرفتن از رقابت شما است.
 • پیش از منحنی: کتاب ها و انتشارات مبتنی بر تحقیق CMOE می تواند به کارکنان در همه سطوح کمک کند مهارت های بهتر تفکر استراتژیک را توسعه دهند و عملکرد بیشتری مانند یک رهبر داشته باشند.

 

چگونه می توان تفکر استراتژیک را آموزش داد

حضور در یک کارگاه با کیفیت سریع راهی برای بهبود مهارت های تفکر استراتژیک یا کمک به کارکنان خود در توسعه آنها از طریق تمرین های تفکر استراتژیک است. به جای اینکه فقط در مورد مهارت صحبت کنیم، هدف از آموزش باید به شما کمک کند تا فوراً استراتژیک را بر نقش شغلی بی نظیر خود بکار بگیرید.

وقتی یک کارگاه توسط مجریان مجرب اداره می شود، تفکر استراتژیک به بهترین وجه آموزش داده می شود. آنها باید به شما بازخورد بدهند زیرا شما می توانید طرحی را تهیه کنید که بتوانید به شغل خود برگردید و سریعاً آن را اجرا کنید. آموزش تفکر استراتژیک به شما کمک می کند تا ببینید چگونه می توانید سازمان خود را بهبود ببخشید.

کارگاه باید:

 • اهداف یادگیری و نتایج مطلوب را مشخص کنید
 • شامل مطالب پیش از خواندن مقالات کلاسیک و معاصر در مورد استراتژی باشد
 • فرصتی برای مرور، بحث و شفاف سازی بهترین شیوه ها، چارچوب ها و ابزارها و مفاهیم عملی باشد.
 • شبیه سازی ها یا آزمایشگاه های یادگیری که به افراد امکان می دهد بلافاصله مهارت های تفکر استراتژیک را تمرین کنند.
 • Debrief و شبیه سازی یا نتایج آزمایشگاه یادگیری و عوامل موفقیت کارآیی استراتژیک را برجسته می کند. اشتباهات و شکستها برای یادگیری و ارائه بینش و اکتشافات مهم هستند.
 • یک ارزیابی دقیق از ترکیب منحصر به فرد شما از مهارت های تفکر استراتژیک موجود و مناطقی که شکاف ها در آن وجود دارد.
 • در ایجاد یک برنامه سفارشی و استراتژیک که می توانید بلافاصله در کار خود اعمال کنید ، پشتیبانی و راهنمایی کنید.

مانند هر مهارت، در تفکر استراتژیک بیشتر تمرین خواهید کرد و تجربه بیشتری کسب خواهید کرد. مطمئناً ارزش وقت و تلاش را دارد؛ مهمتر از همه، تفکر استراتژیک مشاغل متوسط ​​و کارگران را از مشاغل ممتاز متمایز می کند.

 

تفکر استراتژیک

چهار راه برای بهبود مهارت های تفکر استراتژیک

گام های خاصی می توانید بردارید تا در نقش فعلی خود استراتژیک تر باشید. با تغییر ذهنیت خود شروع کنید. اگر معتقدید که تفکر استراتژیک فقط برای مدیران ارشد است، دوباره فکر کنید. این باید در هر سطح سازمان اتفاق بیفتد. این یکی از بخش های نانوشته همه توضیحات شغلی است. هنگامی که شما پذیرفتید که این بخشی از شغل شماست، روی توسعه چهار توانایی اصلی که نشان دهنده قدرت استراتژیک شماست، تمرکز کنید.

بدانید: مشاهده کنید و به جستجوی روند بپردازید

برای اینکه استراتژیک باشید، به درک کاملی از زمینه صنعت، روندها و محرکهای تجارت نیاز دارید. درک روشنفکرانه از اهمیت به دست آوردن داده های فعلی و جستجوی روند کافی نیست. شما همچنین باید:

 • برای کشف و ترکیب روندهای داخلی در کار روزانه خود، آن را به یک تمرین معمول تبدیل کنید. به عنوان مثال، به مواردی که در سازمان شما بارها و بارها مطرح می شود، توجه کنید و موانع مشترکی را که همکارانتان با آن روبرو هستید، ترکیب کنید.
 • در ارتباط با همکاران هم در سازمان و هم در صنعت خود طرفدار باشید تا مشاهدات آنها در مورد بازار را درک کنید. سپس، یافته های خود را در شبکه خود به اشتراک بگذارید.
 • از اطلاعات و دیدگاههای منحصر به فردی که عملکرد شما ارائه می دهد، بفهمید و تأثیر آن را بر استراتژی سطح شرکت ها تعریف کنید.

فکر کنید: سؤالات سخت را بپرسید

با درک تازه از روندها و موضوعات، می توانید با استفاده از تفکر استراتژیک با پرسیدن از خودتان، “چگونه می توانم آنچه را که در نظر می گیرم، گسترش دهم؟” سوالات زبان استراتژی است.

 

صحبت کنید: صدا استراتژیک

متفکران استراتژیک همچنین می دانند چگونه با زبان صحبت کنند. آنها افکار خود را در اولویت قرار داده و به آن ترتیب می دهند. آنها ارتباطات کلامی و کتبی خود را به گونه ای ساختار می دهند که به مخاطبان کمک می کند تا روی پیام اصلی خود تمرکز کنند. آنها وضع موجود را به چالش می کشند و باعث می شوند افراد درباره مفروضات اساسی صحبت کنند. افرادی که واقعاً ماهر هستند و در طی مراحل شناسایی مسائل، شکل دادن به درک مشترک و ایجاد گزینه های استراتژیک، افراد را طی می کنند.

اگر به نظر پیچیده است، به همین دلیل است. اما روش هایی وجود دارد که می توانید از این مهارتها استفاده کنید:

 • ساختار بیشتری به ارتباط نوشتاری و کلامی خود اضافه کنید. نکات اصلی خود را به صورت منطقی سفارش دهید و موارد را تا حد امکان حفظ و مرتب نگه دارید.
 • مخاطبان خود را با ارائه موضوعاتی در مورد موضوعات اصلی که می خواهید به آنها بپردازید، اولویت دهید تا آنها آماده باشند تا در یک گفتگوی سطح بالاتر، نه فقط در مورد جزئیات تاکتیکی، شرکت کنند.
 • ابتدا به جای اینکه به نکته اصلی خود برسید، جواب دادن را تمرین کنید.

قانون: برای تفکر و درگیری در آغوش زمان بگذارید

تلاش برای ایجاد مهارت های استراتژیک شما می تواند ناراحت کننده باشد. در ابتدا، ممکن است احساس کنید که در حال اقیانوس شن ها هستید. وقتی احساسات نگران کننده را با چالش برانگیز کردن مفروضات شخصی خود به دست می آورید و به راحتی درگیری و کنجکاوی به دست می آورید، بینش شما تاری خواهد شد. با این حال، هنگامی که گرد و غبار برطرف شد، و شما می توانید در سطح بالاتری مشارکت کنید، خوشحال می شوید که خطر را بر عهده گرفتید.

 

 

کاوشگران بهبود کیفیت – مشاور مدیریت کسب و کار شما