۷ مرحله برای مدیریت استراتژیک منابع انسانی

مدیریت استراتژیک منابع انسانی ارتباط بین نیروی انسانی یک شرکت و استراتژی ها، اهداف آن می باشد. برای اینکه مدیریت استراتژیک منابع انسانی مؤثر باشد، منابع انسانی (HR) باید به عنوان یک شریک استراتژیک نقش اساسی را هنگام ایجاد سیاست ها و اجرای سیاست های شرکت، ایفا کنند. HR استراتژیک را می توان در طول فعالیت های مختلف، از جمله استخدام، آموزش و پاداش کارمندان نشان داد.

منابع انسانی استراتژیک شامل جستجوی روش هایی می باشد که منابع انسانی می توانند تأثیر مستقیمی بر رشد یک شرکت داشته باشند. پرسنل منابع انسانی باید رویکرد استراتژیک برای توسعه و حفظ کارمندان را برای پاسخگویی به نیازهای برنامه های بلند مدت شرکت، اتخاذ کنند.

هدف از مدیریت استراتژیک منابع انسانی این است:

مسائل HR برای بسیاری از شرکت ها می تواند یک مانع دشوار باشد، انواع مختلفی از این اجزا وجود دارد که می تواند صاحبان مشاغل را سردرگم کند و باعث شود آنها تصمیمات ناکارآمد بگیرند که باعث کند شدن کار برای کارمندان و همچنین تجارت آنها می شود.

 

حتما بخوانید :  مزیت رقابتی چیست؟

 

 

چرا مدیریت استراتژیک منابع انسانی مهم است؟

وقتی همه تیمها در جهت رسیدن به اهداف یکسان تلاش کنند، شرکتها به احتمال زیاد موفق می شوند. HR استراتژیک تجزیه و تحلیل کارمندان را انجام می دهد و اقدامات لازم را برای افزایش ارزش آنها برای شرکت تعیین می کند. مدیریت استراتژیک منابع انسانی نیز از نتایج این تحلیل برای توسعه تکنیک های منابع انسانی برای رفع نقاط ضعف کارکنان استفاده می کند.

مزایای SHRM :

 • افزایش رضایت شغلی.
 • فرهنگ بهتر کار.
 • افزایش نرخ رضایت مشتری.
 • مدیریت منابع کارآمد.
 • یک رویکرد فعال در مدیریت کارکنان.
 • افزایش بهره وری.

رضایت شغلی در مدیریت استراتژیک منابع انسانی

هفت مرحله برای مدیریت استراتژیک منابع انسانی

مدیریت استراتژیک منابع انسانی برای حفظ و پیشرفت کارکنان با کیفیت مهم است. این احتمال وجود دارد که کارمندان احساس ارزش کنند و بخواهند در شرکتی بمانند که حق بیمه نگه داشتن و مشارکت کارمندان را می دهد. قبل از اجرای مدیریت استراتژیک منابع انسانی، شما نیاز به ایجاد یک فرآیند استراتژیک برنامه ریزی منابع انسانی با استفاده از مراحل زیر دارید:

 1. درک کاملی از اهداف شرکت خود تهیه کنید.
 2. توانایی HR خود را ارزیابی کنید.
 3. با توجه به اهداف خود، ظرفیت HR فعلی خود را تجزیه و تحلیل کنید.
 4. شرایط منابع انسانی آینده شرکت خود را تخمین بزنید.
 5. ابزارهای لازم برای کارمندان را برای تکمیل کار تعیین کنید.
 6. استراتژی مدیریت منابع انسانی را پیاده سازی کنید.
 7. ارزیابی و اقدام اصلاحی را انجام دهید.

 

       ۱٫ درک کاملی از اهداف شرکت خود داشته باشید

از آنجا که موفقیت HR استراتژیک به میزان ارتباط آن با اهداف شرکت شما بستگی دارد، باید درک کاملی از اهداف و رسالت خود داشته باشید. شما باید بتوانید برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت خود را برای رشد پرسنل HR مربوطه بیان کنید. اطمینان از ارتباط صریح و روشن اهداف شرکت شما، تدوین استراتژی مؤثر در مدیریت منابع را برای پرسنل منابع انسانی آسانتر می کند.

        ۲٫ توانایی HR خود را ارزیابی کنید

با ارزیابی توانایی های HR فعلی شما می توانید کارمندان خود را درک کنید و بدانید چگونه آنها در تحقق اهداف شما نقش دارند. علاوه بر این، شما همچنین باید برای هر کارمند موجودی مهارت ایجاد کنید. با موجودی مهارت شما می توانید دریابید که آیا متخصصان در مناطق خاص متخصص هستند. همچنین به شما در شناسایی کارمندانی که علاقه به آموزش در یک جنبه خاص از شرکت شما دارند کمک می کند. زمان عالی برای ارزیابی مهارت ها در حین بررسی عملکرد است. با این حال، بررسی عملکرد سنتی در حال از بین رفتن است.

       ۳٫ ظرفیت منابع انسانی فعلی خود را با توجه به اهداف خود تجزیه و تحلیل کنید

شما با ارزیابی ظرفیت منابع انسانی می توانید موانع را بشناسید و برنامه عملی را برای به دست آوردن فرصت ها به کار بگیرید و به طور مؤثر با تهدیدات مقابله کنید. پرسنل منابع انسانی استراتژیک، تعداد کارمندان و همچنین مهارت های آنها را تجزیه و تحلیل می کنند و با رهبری ارشد همکاری خواهند کرد تا راه هایی برای تجهیز بهتر کارمندان به منظور تأمین نیازهای شرکت شما را شناسایی کنند.

        ۴٫ نیازهای منابع انسانی آینده شرکت خود را تخمین بزنید

پس از تجزیه و تحلیل در مورد کارکنان و مهارت های شرکت در رابطه با اهداف شما، زمان آن رسیده است تا نیازهای HR خود را پیش بینی کنید. پیش بینی باید در رابطه با:

 • تقاضا – در رابطه با تعداد کارمندان با مهارتهای مرتبط که برای نیازهای آینده شرکت شما لازم خواهد بود پیش بینی لازم است.
 • تأمین – به کارمندان و مهارتهای موجود در حال حاضر کمک می کند تا به شرکت شما در دستیابی به اهداف استراتژیک خود کمک کند.

پیش بینی نیازهای منابع انسانی آینده شرکت شما نیز موارد زیر را تعیین می کند:

 • مشاغل و نقش های جدید لازم برای تأمین آینده شرکت است.
 • مهارت های مورد نیاز کارمندان فعلی برای انجام مسئولیت های مشاغل و نقش های جدید.
 • آیا تخصص کارمندان شما به اندازه کافی مورد استفاده قرار می گیرد؟
 • این که آیا پرسنل و عملکردهای انسانی فعلی می توانند رشد شرکت را در خود جای دهند؟

        ۵٫  ابزارهای مورد نیاز کارمندان را برای تکمیل کار تعیین کنید

پرسنل منابع انسانی باید با ادارات مربوطه ارتباط برقرار کنند تا دریابند که چگونه ابزارهای مورد استفاده کارمندان بر توانایی آنها در انجام وظایفشان تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، ممیزی سخت افزار و نرم افزار می تواند به طور مشترک با بخش IT انجام شود تا شکاف هایی در ابزارهایی که باعث می شود نیروی کار سازمان یافته تر تسهیل شود، شناسایی شود.

به عنوان مثال، در شرایطی که یک شرکت کارمندان ساعتی را استخدام می کند، استفاده از نرم افزار مدیریت نیروی کار بسیار مهم است. این نرم افزار عملکردهای مهم HR مانند برنامه ریزی، حق تعطیلات و مدیریت مرخصی بیمار را مدیریت می کند.

معاون عملکردی را برای مدیریت بدون دردسر ساعت و زمان کارکنان خود فراهم می کند. این کارمندان شما را قادر می سازد تا بر وظایف مشخص شده در برنامه استراتژیک منابع انسانی که تأثیر مستقیمی در رشد شرکت شما دارند، توجه کنند.

 

منابع انسانی

 

        ۶٫ اجرای استراتژی مدیریت منابع انسانی

پس از اتمام تحلیل و پیش بینی شرایط منابع انسانی شرکت، حال زمان آن رسیده که روند گسترش نیروی کار خود و توسعه کارگران فعلی را جهت تجهیز شرکت برای رشد آینده آغاز کنید. با انجام موارد زیر می توانید به اجرای استراتژی مدیریت منابع انسانی خود برسید:

 • از مرحله استخدام شروع کنید : در این مرحله، متخصصان منابع انسانی شروع به جستجوی نامزدهای دارای مهارت هایی می کنند که در طی فرآیند برنامه ریزی استراتژیک HR شناسایی شده اند.
 • سازماندهی یک فرآیند انتخاب : مصاحبه ها و سایر معیارهای انتخاب در این زمان انجام می شود. سؤالات مصاحبه مانند “الزامات حقوق و دستمزد شما چیست؟” و آزمون های مربوطه برای ارزیابی اینکه آیا نامزد برای انجام نقش مناسب است، استفاده خواهد شد.
 • استخدام متقاضیان را شروع کنید : شرکت شما پس از انجام همه بررسی های مناسب، نیرو را به پیشنهاد شغلی تبدیل می کند.
 • طراحی روی صفحه و آموزش : کارگردانی کارکنان یک عامل مهم تعیین کننده در مورد ماندن یک کارمند در یک شرکت است. برای افزایش حفظ کارمندان، باید یک بسته جامع آموزش و راه اندازی و آموزش ارائه شود. وقتی کارمندان خود را خوب سوار کردید، یکی دیگر از اقدامات مهم برای حفظ آنها این است که آنها را درگیر نگه دارید!

 

       ۷٫ ارزیابی و اقدام اصلاحی

پرسنل HR باید در مورد یک جدول زمانی تصمیم بگیرند تا یک بررسی استراتژیک مدیریت HR را انجام دهند. این بررسی پیشرفت های انجام شده را ردیابی می کند و همچنین زمینه هایی برای پیشرفت را مشخص می کند. حال باید این بررسی درمورد اینکه آیا تغییرات به شرکت شما در دستیابی به اهداف خود کمک می کنند، سنجیده شود. در صورت عدم موفقیت اهداف استراتژیک مدیریت استراتژیک منابع انسانی، باید اقدامات اصلاحی صورت گیرد.

 

مدیریت استراتژیک HR

خدمات HR استراتژیک

مدیریت استراتژیک منابع انسانی برای هر شرکت مهم است. شرکت شما نیازی به استخدام تعداد مشخصی از کارمندان قبل از شروع به بررسی اصول استراتژیک مدیریت منابع انسانی ندارد. در حقیقت، اگر برنامه ای برای رشد و توسعه مشاغل خود دارید، باید به فکر پیوند این رشد با مدیریت استراتژیک منابع انسانی باشید.

برخی از شرکت ها از این بخش از مشاغل خود خارج می شوند زیرا عملکرد HR داخلی ندارند. خدمات استراتژیک منابع انسانی وظایف منابع انسانی با خدمات کامل از جمله تدوین استراتژی مدیریت منابع انسانی را ارائه می دهد. خدمات منابع انسانی استراتژیک برای از بین بردن بار مدیریت عملیاتی و استراتژیک به منظور تسهیل رشد شغلی شما کمک می کند.

برای تسهیل در رشد آینده شرکت خود، باید از ابزارها و نرم افزارهایی استفاده کنید که وقت شما را آزاد می کند.

 

مقالات استراتژیک مدیریت منابع انسانی

مقالات متعددی درباره مدیریت استراتژیک منابع انسانی برای کمک به شرکتها برای اجرای این فرآیند نوشته شده است. دو مورد از موارد مورد علاقه ما را در زیر مشاهده کنید:

 • Emerald Insight مقاله ای را در مورد اینکه آیا شیوه های استراتژیک مدیریت منابع انسانی تأثیر بر عملکرد دارد، منتشر کرد. این مقاله براساس تحقیقات انجام شده است که نشان می دهد آموزش، توسعه و پرداخت روشهای استراتژیک مدیریت منابع انسانی است که بیشترین تأثیر را در عملکرد کارمندان داشته است.
 • مقاله استراتژیک مدیریت منابع انسانی دیگر، که توسط Sage Journals منتشر شده است، بررسی می کند که آیا بین مدیریت استراتژیک منابع انسانی و تعهد سازمانی رابطه وجود دارد یا خیر.

 

 

کاوشگران بهبود کیفیت –  مشاور مدیریت کسب و کار شما